Hira Selma Kalkan

Hira Selma Kalkan

Eğitmen Hakkında

Hira Selma Kalkan

1998 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul’da Alman Hastaneler grubunda pratisyen hekim olarak iş hayatına başladı. Bu süreçte üç yıl boyunca Ayla Algan’ın atölyesinde yaratıcı drama ve tiyatro çalıştı. 2002-2006 yılları arasında Kocaeli 112‘de ambulans hekimliği yaptı. Akademi İstanbul’da tam zamanlı tiyatro bölümünü bitirdi (2002-2005).

 2006 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde Psikiyatri ihtisasına başladı. Eğitimin temel taşlarını Bakırköy‘de alırken diğer yandan, Prof. Dr. Doğan Şahin’den Dinamik Psikiyatri ve Cinsel Terapi eğitimlerini, Prof.Dr. Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini, Prof. Dr. Metin Başoğlu ve Doç. Dr Ebru Şalcıoğlu’dan Travmada Kontrol Odaklı Davranış Terapisi eğitimini, Dr. Fuat Ulus’tan Grup Terapisi ve Sinema Terapisi eğitimini, Prof. Dr. Emine Z.Kılıç‘dan Aile Terapisi eğitimini, Tibbi Hipnoz Derneği’nden Hipnoz eğitimini aldı.

 2008 -2009yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Prof. Dr. Meral Özbek’in “kültürel İncelemeler” doktora programına konuk öğrenci olarak katıldı.

 Yurt dışında psikiyatrinin nasıl işlediğine dair gözlemler yaptı, eğitimler aldı ve gönüllü çalışmalara katıldı.İngiltere’de Huddersfield- Woman Space ‘de, Ortadoğu’dan göçmek zorunda kalan kadınlarla gönüllü asistan olarak çalıştı (2008).

 Kanada‘da Montreal McGİll Üniversitesi’nde Division of Social & Transcultural Psychiatry bölümünden aldığı bursla“Cultural Psychiatry Summer Programme”a katıldı (2010). Almanya’da, Asklepios Westklinikum Hamburg’da, psikiyatri kliniğinde hem gözlemci olarak bulundu.Ayrıca Almanya’daki Türk hastalarla çalıştı (2011).

 İtalya’da Trieste’de toplum içinde ruh sağlığı uygulamalarını görme imkanı bulup, WHO‘nun organize ettiği Franco and Franca Basaglia İnternational School’de eğitim modülüne katıldı (2012).

 İspanya Sevilla’da Hospital Universitario Virgen Macarena‘da gündüz kliniğinde uygulamaları gözlemledi (2014).

 Mecburihizmetini Ergani Devlet Hastanesi’nde yaparken, Bilgi Üniversitesi “Travma Çalışmaları Sertifika Programı” eğitimini tamamladı (2011-2013).

 Üyesi olduğu Türkiye Psikiyatri Derneği'nde 2011-2015 yılları arasında "Afet Psikiyatrisi ve Travma Çalışma Birimi" eş koordinatörü olarak görev yaptı. Van Depremi, Uludere Katliamı,Soma Faciası sonrası Psikososyal Destek çalışmalarında koordinatör ve gönüllü psikiyatrist olarak çalıştı.

 Manisa Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi'nde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde sorumlu hekim olarak görev yaptıktan sonra bir süre de hastane klinik ve polikliniğinde çalıştı ve istifa etti. Halen, Göçmenler için psikososyal destek ve psikiyatrik tedavi hizmeti veren Dünya Doktorlar Derneği'nin İzmir bölgesi hekimidir.

 Tunceli’de halkın çok sevdiği ve heykelini yaptırdığı şizofreni hastası Sewusen’i anlatan belgeseli “İnsanın Deli Dediği“ ile Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından jüri özel ödülüne layık görüldü. Yurt içi ve yurt dışı kongrelere konuşmacı olarak katılmakta, Psikeart ve Psikesinema dergilerinde yazılar yazmaktadır. Ayrıca, İstanbul Gedik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde yarı zamanlı öğretim görevlisidir.

 Aura Psikoterapi Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezi'nden sanatla terapi ve yaratıcılık eğitimi alan Hira Selma Kalkan, flamenko dansı ve yamaç paraşütü yapmaktadır.